panorama-pazdziernik-09

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA (23 pażdziernik 2022 r.) to niedziela misyjna. Na jednej z takich misji jest siostra z Brus - Daniela Pałubicka (Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej ). Siostra Daniela do zakonu wstąpiła 16 lipca 1983 roku. Na misji w Afryce była w latach od 1996 do 2006 i krótko w roku 2018. Obecnie znowu jest na misji od roku 2020.


Siostra Daniela wspomina:

"Głównie pracowałam w przedszkolu, z młodzieżą Franciszkańską w diecezji Rulenge, później w Mwanzie, w kurii archidiecezjalnej jako koordynatorka kobiet. Prowadziłam z grupą kobiet rekolekcje i sympozja ewangelizacyjne. Dopiero od niedawna zajmuję się również sprawami organizacji pracy dla sióstr i budowlami."

"Prowadzę też taką pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, opłacam im szkole. Pomocą jest mi koło misyjne z Warszawy, to oni od wielu już lat dofinansowują edukację wielu biednym dzieciom..pomogliśmy też w operacji wielkiej stopy u jednego z dzieci, dziś już biega do szkoły.."

Miejsce dotyczy misji w Tanzanii założonej dokładnie 125 lat temu. Zgromadzenie Siostry Franciszkanki objęło ją od roku 1958, a jednym z celów było rozpoczęcie budowy szpitala i szkoły. Siostry z Polski dołączyły do misji od roku 1996. Po przybyciu rozpoczęły formację młodych dziewcząt i w tej chwili jest już 60 sióstr które tam przyjęły śluby zakonne. Obecnie przejmują szkołę i ją rozbudowują, nadzorują rozbudowę szkoły w której stosowana jest metoda nauczania Montessori. Szkoła zatrudnia 6 nauczycielek, a w przyszłym roku będą ją kierować.

Siostra Daniela relacjonuje:

"Jestem z zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek. Nasze zgromadzenie jest tu od roku 1958 (Holenderki). Międzynarodowe mamy siostry w różnych krajach. Więc one rozpoczęły misje, budowały szpitale i szkoły. Jednak dopiero od 1996 przyjechała grupa sióstr między innymi z Polski, aby podjąć się formacji tutejszych dziewcząt, które chcą poświęcić swoje życie Bogu. Siostry Holenderki oddały szpitale diecezji a szkołę innemu zgromadzeniu. Więc praktycznie otrzymaliśmy teraz szkołę od siostry Szwajcarki, która zjeżdża z misji, jest jakby takim oddaniem nam tego co kiedyś same oddaliśmy."


"Tego nie da się opowiedzieć, zwykle misjonarz jak może, ma siły i środki oczywiście i serce misyjne widzi i pomaga wielu otaczających nas ludzi w potrzebie. Dla mnie osobiście zawsze takimi są w potrzebie ludzie chorzy starcy i dzieci...

"Szklarni jeszcze nie mam, ale bardzo chciałabym to rozpocząć tu tak jak się udało z kurami czy szyciem..."

Miejsce przyjazdu pierwszych misjonarzy, obecnie krzyż pamiątko i kaplica gdzie zaczynali ewangelizację chrześcijańską na tamtych terenach.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Promowane firmy

Wulkanizacja w Brusach

Wulkanizacja opon i wyważanie kół ul. Gdańska 3 89-632 Brusy

Usługi budowlane Brusy

Zakład Usług Remontowo -Budowlanych Nad Brdą 27 MĘCIKAŁ

Dodatek informacyjny

01 grudzień 2022

Historycznie

Szotowa Góra – góra dwóch wieży cz. 1

Teren naszej gminy to wielkie połacie lasów wchodzące w kompleks leśny Borów Tucholskich. Większość tych lasów sosnowych rośnie na słabych piaszczystych glebach. W okresie letnim są zagrożone pożarami. Dla szybkiego wykrycia i Więcej…

Cooltura

Spotkanie gościnnych zespołów z władzami Brus

W czwartek, 23 lipca br., w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyło się spotkanie gości z Izraela i ze Szczecina Więcej…

Przyrodniczo

Brusy. Sikora bogatka

Jedna sikora bogatka na gałęsi

Sikora bogatka (Parus major), częsty gość w ogrodzie. Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.

 

Więcej…

Religia

Wszystkich Świętych w Brusach

Rok 2022 w Brusach na cmentarzu w dniu Sollemnitas Omnium Sanctorum

Więcej…

Sport

550 biegaczy przyjedzie na Wielki Finał Kaszuby Biegają do Przyjaźni!

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się VI Bieg Przyjaźni Pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Wydarzenie będzie ostatnią imprezą tegorocznego, VI Cyklu Kaszuby Biegają. Na startach zgromadzi się 550 zawodników i zawodniczek z całego kraju.

Więcej…

Infrastruktura

Unijne dofinansowanie dla człuchowskich projektów edukacyjnych

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali dzisiaj ze starostą człuchowskim Aleksandrem Gappą dwie umowy w sprawie dofinansowaniu projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z zakresu edukacji. Wartość obu projektów to 4,86 mln zł, zaś unijne wsparcie to 3,2 mln zł.

Więcej…

Inne

Przemowa Evy Vlaardingerbroek

Eva Lotte Louise Vlaardingerbroek (ur. 3 września 1996) to holenderska komentatorka polityczna, prezenterka i była członkini partii Forum na rzecz Demokracji.

Oto dosyć wierny transkrypt całego przemówienia Evy:

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from