Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali
swoje ostatnie dokonania:
Karolina Joachimczyk “Technologia i historia”
Jan Stanisław Ceitel o nieznanym dotąd malarzu z Brzeźna Szlacheckiego i Konarzyn Janie Bliźniewskim (1760 r.)
Ks. Jacek Halman “Kasztelania Szczycieńska i Krzyżacy"
Andrzej Lorbiecki “Dolina Śmierci w Igłach”
Marian Rudnik “Hiszpanka (amerykanka)”
Adam Satro “Wyprawy na tajemnicze wyspy jezior Krępsko i Szczytno.”
Wiktor Schroeder o swoich książkach “Najpiękniejszy dywan na świecie”, “Dzieje Somin”
Krzysztof Tyborski - przyczynek do debaty
W drugiej części poruszono temat: "Wpływ działalności regionalistów na dorobek naukowy".
...
W godzinach porannych młodzież ze szkół w Sąpolnie i Przechlewie miała możliwość zwiedzenia wystawy mundurów, po której oprowadzał Adam Satro. Wystawa była dostępna także dla wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu. Mundury wypożyczono z kilku prywatnych kolekcji (Andrzeja Lorbieckiego, Andrzeja Szutowicza, Radovana Protiča i innych) oraz z Izby Pamięci Garnizonu Lotniczego z Debrzna prowadzonej przez emerytowanego ppłk. Jana Beme, Prywatnego Muzeum Pożarniczego PMP z Gwieździna prowadzonego przez Konrada Zachajczuka oraz z Izby Pamięci Regionalnej z Konarzyn.
Następnie Krzysztof Tyborski zaprezentował sceny z filmu “Jakusz” i opowiedział o wątkach historycznych w nim ujętych. Film ten opowiada o historii Gryfa Pomorskiego oddział Konarzyny i Swornegacie. Jego premiera odbyła się 11 listopada 2018 r. w sali GOK Konarzyny. Wystąpili w nim członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Konarzyn oraz osoby sympatyzujące z gminą Konarzyny. Film poświęcony jest wszystkim pomordowanym partyzantom ukrywającym się w lasach w Swornegaciach, Wączosie, Płęśnie i Konarzynach. Także Zosi Kozłowskiej, która jako 15-letnia dziewczyna działała w strukturach Gryfa. Po zdekonspirowanu trafiła do obozu KL Stutthof, którego nie przeżyła. Przede wszystkim poświęcony jest Władysławowi Jakusz Gostomskiemu, który aby nie wydać kolegów, popełnił samobójstwo.
Organizatorzy: Centrum Kultury w Przechlewie i Stowarzyszenie Historyczne "Osorya".