po której przy obelisku odbył się uroczysty apel poległych odczytany przez łubiańskich harcerzy i partyzantów Gryfa Pomorskiego z grupy rekonstrukcyjnej z Męcikału. W Łubianie po mszy ponad 40 osób wzięło udział w rajdzie pieszym. W międzyczasie na Orliku zorganizowano turniej piłki nożnej o Puchar Ks. Proboszcza i prezesa spółdzielni.
Główne uroczystości odbywały się w pobliży bloku nr 10 przy Osiedlowej. Rozpoczęło się od biegu „Żołnierzy Wyklętych” wzięło w nim udział blisko 60 osób na dystansie 1963 m. Przy scenie zorganizowano konkurs plastyczny, piosenkarski, zgaduj zgadulę, rzut jajkiem na odległość i wiele innych.
Przybyli mieli możliwość obejrzenia cztery odrębne inscenizacje: przysięgę partyzancką, śmierć por. GP J. Dambka oraz najważniejszej - Bój pod Łubianą, losy Gryfowów po wojnie jak nastał tzw. Władza Ludowa. Na scenie wstąpił kaszubski zespół muzyczny p. Jana Wery z Kościerzyny. Cały festyn zakończył się po godz. 19.00. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Całość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji oraz firm. Organizatorzy dziękują Starostwu Kościerskiemu, Ruchowi Sąsiedzkiemu „Remus”, Zakładowi Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie, Parafii Łubiana, OSP Łubiana, PPSP w Kościerzynie, Wdzydzkiej Inicjatywie Rozwoju Turystyki, Grupom Rekonstrukcyjnym z Męcikału, Tucholi i Złotowa, 23 Drużynie Harcerskiej z Łubiany, Aqua Centrum z Kościerzyny, Żwirowniom z Rybaków i Grzybowa, Godwell Polska, Stowarzyszeniu Gryf, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddz. w Łubianie, firmie Unibud , Nadleśnictwu Kościerzyna, Słupskiemu WOPR, Spółdzielni Mieszkaniowej Millenium, Kościerskiemu klubowi MORS, Karsińskiemu Klubowi weteranów Szos, Domowi Wczasowemu Helena w Wdzydz i wielu innym.
Zapraszamy znów za rok.