panorama-maj-02
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

We wtorek, 26 czerwca br. wystartuje plener rzeźbiarsko-malarski odbywający pod hasłem „Inspiracje Józefem Chełmowskim”. Plener poświęcony jest pamięci Józefa Chełmowskiego – lokalnego artysty rzeźbiarza, malarza, filozofa.

Po raz drugi rzeźbiarze staną przy ogromnych kłodach drewna, aby wyczarować różne postacie. Artyści rzeźbiarze będą rzeźbić figury aniołów i postacie z kapeli kaszubskiej, które później staną w różnych miejscach w gminie Brusy. Natomiast malarki stworzą obrazy, które następnie będą zdobić Chatę Kaszubską w Brusach Jagliach.

Jedną z artystek będzie doceniana w całej  Polsce twórczyni ludowa zajmująca się wykonywaniem frywolitek, Iwona Kurpo z Torunia. Osoby chętne będą miały możliwość udziału w warsztatach nauki wykonywania frywolitek.

Spośród malarek będzie można zobaczyć w swoim warsztacie Marlenę Stefańską z Sulęczyna oraz Mieczysłąwę Łazorek z Kazimierza Dolnego. Rzeźbiarzami, którzy podejmą się wykonania aniołów i uzupełnienia kapeli kaszubskiej będą Marek Czekalski z Rabki, Sebastian Kwaczałą z Bielsko-Białej, Mieczysław Woźniak z Malborka, Jan Czupryniak z Tucholi oraz  Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa k. Tucholi, który jednocześnie jest komisarzem pleneru. Większość z nich ma już za sobą mnóstwo podobnych plenerów w całej Polsce. To dzięki ich prawie dwutygodniowej pracy, mieszkańcy gminy Brusy i turyści odwiedzający nasz region, będą mogli podziwiać dzieła wykonane podczas pleneru.

Mamy nadzieję, że niepowtarzalny urok miejsca, w którym będą tworzyć, „inny” świat – świat Chełmowskiego to wszystko spowoduje, że powstaną urokliwe dzieła.
Podsumowanie pleneru odbędzie się 6 lipca br. w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych rzeźbiarstwem, malarstwem kaszubskim i udziałem w warsztatach z tworzenia frywolitek do odwiedzania Chaty Kaszubskiej w dniach od wtorku 26 czerwca do czwartku 5 lipca br

Joomla! Hosting from