panorama-grudzien-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek 6 maja br. młodzież z Brus i Leśna odwiedziła artystę ludowego Józefa Chełmowskiego. Wyjazd z biblioteki w Brusach i w Leśnie zorganizowany był w ramach projektu „Młodzież po kaszubsku”.

Młodzi uczestnicy pytali o twórczość, inspiracje, symbolikę w rzeźbach i obrazach artysty. Na wielu pracach zamieszczone były różne sentencje ułożone przez artystę. Na drzwiach do szopy prowadzącej do kilku pomieszczeń z różnymi pracami i przedmiotami gromadzonymi przez Pana Józefa był napis pośród kwiatów i wici roślinnych: „Kimkolwiek jesteś jeśli chcesz ocenić chwałę tego miejsca podziwiaj nie złoto nie cenę lecz mistrzowskie dzieło”. Często odpowiadając na pytania Pan Józef mówił: „tego nie powiem, to tajemnica, nie wszystko można wiedzieć…”

Józef Chełmowski to jeden z najbardziej znanych mieszkańców naszej gminy i całej Ziemi Zaborskiej. Pan Józef zaprosił uczestników również do swojego tajemniczego ogrodu pełnego uli, z których każdy przedstawia coś innego. Dowiedzieliśmy się, ze najstarszy ul ma ponad 40 lat! Pan Józef zaprosił nas również do zwiedzenia mieszkania, gdzie gromadzi większość swoich artystycznych prac. W domu, w ogrodzie i w całym obejściu czuliśmy się jak w innej, baśniowej krainie, gdzie stanął czas. To niesamowite, pełne kaszubskiego uroku miejsce.

Na zakończenie wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej a żegnając nas Pan Józef dał nam kartkę ze swoimi pieczątkami i sentencją: „Nie znać historii to być zawsze dzieckiem”.

Żywa lekcja historii w zaczarowanym świecie Pana Józefa jest czymś co zostaje w pamięci na bardzo, bardzo długo…

Joomla! Hosting from