W piątek 1 kwietnia młodzież z Szkolnego Klubu Wolontariatu przy Gimnazjum w Brusach pod opieką Jędrzeja Czarnowskiego wzięła udział w nocnym spotkaniu, projekcie z
grami edukacyjnymi w bibliotece. Koordynatorką projektu jest Beata Zblewska, która razem z Anną Błaszkowską przybliżały młodzieży poszczególne elementy zadania.
Zielone Gry to projekt edukacyjno-ekologiczny, w którym biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młode osoby do gry o przyrodę. Edukacja odbywa się w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych „Ropa z Catanu” i „Władca Doliny” oraz internetowej „Gra z Klimatem”.
Każda z gier ma na celu zwiększenie wiedzy młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Autorzy gier tworząc je inspirowali się ideą serious games, czyli gier, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności. Młodzież uczestnicząca w zajęciach została podzielona na 3 grupy. Całość spotkania trwała do godziny 5 rano i była przerywana wspólnyum oglądaniem filmów edukacyjnych.
Opis gier.
Gra z Klimatem 2.0 to wieloosobowa gra internetowa, wymagająca komunikacji między graczami. Uczestnicy otrzymują w użytkowanie dziewiczą, zalesioną wyspę, na której mogą prowadzić różnorodną działalność – od zbierania płodów leśnych po prowadzenie muzeum. Z ochotą ruszają na podbój wyspy i pomnażają swój osobisty majątek. Jednak każde działanie przynosi określone skutki: indywidualne i społeczne; ekonomiczne i przyrodnicze. Uczestnicy tej gry muszą zmierzyć się z huraganami i zalewaniem wyspy. Wspólne działania, praca w zespole pomaga zabepieczyć los zarówno jej mieszkańcówe jak i samej wyspy i jej istnienia.
Uczestnicy biorąc udział w tej grze nabywają nowe umiejętności w zakresie sztuki negocjacji, współpracy, a nawet filantropii. Jakby ktoś chciał spróbować to może zerknąć na: https://play.games4sustainability.com/
Ropa z Catanu to dodatek do słynnej gry planszowej Osadnicy z Catanu. Jest próbą zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od określonych zasobów. Powstała jako sposób na zwrócenie uwagi na kompromisy, które na stałe powiązane są z wykorzystywaniem naturalnych zasobów takich jak ropa naftowa.
Akcja Władców Doliny rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy sami wyznaczają sobie cele, które próbują później osiągnąć. Stawiają czoła wielu wyzwaniom, zrodzonym przez decyzje innych graczy oraz nieprzewidywalność środowiska.
Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi. Gra angażuje i uczy, a jednocześnie doskonale bawi.