panorama-maj-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

W niedzielę 14 stycznia 2024 r. w Bibliotece Gminnym Ośrodku Kultury w Konarzynach odbyła się promocja książki Konarzyny. Obłęd wielkiej wojny. To już czwarta publikacja Krzysztofa Tyborskiego, regionalisty, dokumentalisty i

redaktora regionalnego czasopisma historycznego Osorya.

Konarzyny. Obłęd wielkiej wojny  jest uzupełnieniem „trylogii konarzyńskiej”, w której w skład wchodzą wcześniejsze publikacje Konarzyny. Nadgraniczna Twierdza polskości K. Tyborski, A. Szutowicz (2017), Konarzyny. Cierniste oblicze wojny K. Tyborski, K. Joachimczyk, A. Szutowicz (2019) oraz Konarzyny. Oblicze władzy ludowej K.Tyborski (2023).

Publikacja ta jest niejako prequelem wspomnianej „trylogii”, gdyż cofa się do czasów I wojny światowej, a więc okresu poprzedzającego pierwszą z publikacji, skupioną w większości wokół działalności Straży Granicznej na terenach chojnickich. Godnym zaznaczenia jest fakt, że Obłęd wielkiej wojny w znacznej części nawiązuje do innych wydanych już tekstów autora, przede wszystkim do Listy poległych, zaginionych i rannych z terenu parafii Konarzyny i Swornegacie podczas I wojny światowej (A. Nowaczyński, K. Tyborski, 2017). Dodatkowo wybrane fragmenty zostały opracowane przy współudziale ppłk. Andrzeja Szutowicza oraz w nawiązaniu do jego wcześniejszych tekstów.

Podczas promocji Krzysztof Tyborski opowiedział o kulisach i ciekawostkach powstawania publikacji, a także prelekcję swą wzbogacił zdjęciami z okresu I wojny światowej często pochodzącymi ze zbiorów prywatnych.

Wydarzenie uświetnił koncert wokalisty i gitarzysty Leszka Koteckiego pochodzącego z gminy Konarzyny. Na koniec odbyła się degustacja przepysznych, swojskich wyrobów m.in. z gęsiny, gdyż autor jest także hodowcą kaczek i gęsi.

 

 

 

 

Joomla! Hosting from