panorama-lipiec-18
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Nadleśnictwie Rytel odbyło się spotkanie zaproszonych gości m.in. Prokuratora Rejonowego w Chojnicach, funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Policji oraz Służby Leśnej dotyczące

analizy sytuacji pożarowej i szkodnictwa leśnego na terenie nadleśnictw: Czersk, Przymuszewo i Rytel. Naradę rozpoczął Nadleśniczy Zbigniew Łącki witając przybyłych gości i współpracowników. Omówił aktualną sytuację i podejmowane działania przez leśników w kontekście przywracania nowego pokolenia lasu. W Nadleśnictwie Rytel zostało posadzone 1400 ha nowego lasu, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Ubiegłoroczne akcje społecznego sadzenia lasu cieszyły się dużym uznaniem. W tym roku zaczęliśmy już prace sadzenia nowego lasu działając dla dobra nas wszystkich.

Nadleśnictwo Rytel należy do II kategorii zagrożenia pożarowego. W 2019 roku pojedyncze pożary lasu wystąpiły na terenie Nadleśnictwa Czersk i Rytel. Natomiast w Nadleśnictwie Przymuszewo były to trzy przypadki. Średnia wielkość pożaru to 0,08 ha. Od 2016 roku w naszym regionie nieco rośnie średnia wielkość pożarów. Największe zagrożenie jest w kwietniu i maju co determinowane jest opadami deszczu i warunkami pogodowymi. Leśnicy przygotowują się i porządkują tereny z materiałów łatwopalnych oraz wykonują pasy przeciwpożarowe wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Podejmują działania gospodarcze ograniczające rozprzestrzenianie się pożarów lasu.  W leśnictwach usytuowane są punkty czerpania wody oraz wykonane są dojazdy pożarowe do oddalonych kompleksów leśnych. Bazy są wyposażone w podstawowy sprzęt gaśniczy jednak niezbędna jest w tym zakresie stała i wzajemna współpraca ze strażą pożarną. Służba leśna prowadzi działalność informacyjno-edukacyjną w szkołach, prasie, telewizji oraz na zebraniach wiejskich.

Analiza szkodnictwa leśnego obejmowała kłusownictwo, kradzieże lub zniszczenie mienia, która wykazała tendencję spadkową. Cieszy nas taka sytuacja i motywuje choćby do tworzenia w lesie nowych miejsc postoju. Natomiast bezprawne korzystanie z lasu urosło w stosunku do lat poprzednich, co wymaga ścisłej współpracy z Policją. Leśnicy także incydentalnie zajmują się ratowaniem zwierząt. Straż leśna prowadzi dodatkowo działania edukacyjne i prewencyjne oraz uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podczas posiedzenia prokurator Mirosław Orłowski omówił współpracę z leśnikami, która trwa już od kilkunastu lat. Życzył wytrwałości w odnawianiu lasu na terenach, które zostały zniszczone wskutek nawałnicy w 2017 roku. Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach Błażej Chamier Ciemiński podziękował leśnikom za efektywną współpracę, działania przy pożarze lasu oraz za dobrze i szybko przekazywane informacje. Komendant Powiatowej Policji w Chojnicach Wojciech Jakubowski wyraził chęć wzięcia udziału policjantów w akcji sadzenia lasu. Natomiast Andrzej Kuchenbecker komendant miejsko-gminnej  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czersku podziękował za dofinansowanie samochodu gaśniczego. Podsumowując naradę nadleśniczy potwierdził możliwość wzięcia udziału w akcji społecznego sadzenia lasu i podziękował gościom za przybycie.

Joomla! Hosting from