Łabędź (nie łabądź) niemy (Cygnus olor) w ostatnich latach stał się ptakiem pospolitym w całej środkowej Europie. W Polsce gniazduje obecnie ponad 6000 par. Na początku ubiegłego wieku natomiast łabędź niemy był w Polsce gatunkiem skrajnie nielicznym (gniazdowało u nas kilkadziesiąt par).
Nastał czas, gdy obserwować można młode brązowoszare łabędzie. Śmiertelność młodych łabędzi niemych w pierwszym roku życia może wynosić nawet 80%. 26 czerwca na jeziorze Małołąckim w okolicy Drzewicza obserwowano łabędzia niemego z sześcioma pisklętami, 3 lipca ten sam łabędź wodził już tylko pięć młodych. Wraz z wiekiem śmiertelność łabędzi maleje a najstarszy zaobrączkowany łabędź dożył 21 lat.
Część łabędzi ze względu na zimowe dokarmianie i eutrofizację (przeżyźnienie) wód wskutek zanieczyszczeń rezygnuje z dorocznych wędrówek na zimowiska.
Łabędź niemy nie jest już rzadkim, królewskim ptakiem niedostępnych jezior. Stał się mało majestatycznym ptakiem zjadającym chleb rzucany przez ludzi.