panorama-marzec-05
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powiększ

 

Produkcja biomasy i surowca drzewnego nie ma wśród rolników najlepszej prasy, bo każdy w pamięci ma wierzbę energetyczną i słomę. Czy jednak można porównywać się do realiów sprzed 5 i 10 lat? Czy nic się nie zmieniło? A może produkcja agroleśna: surowca drzewnego - biomasy jest dobrą alternatywą? Zapewne tak, choć nie dla każdego.

 

Pierwszym elementem, który odróżnia dzisiejszą sytuację od minionych lat, jest uchwalenie w ostatnich miesiącach szeregu przepisów o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Nie wnikając w szczegóły uregulowań prawnych, przepisy te tworzą ramy, w jakich funkcjonować będą producenci biomasy. Przede wszystkim zaś tworzą popyt. Sens wprowadzonych regulacji – zarówno unijnych jak i krajowych – sprowadza się do tego, że energetyka zawodowa ma korzystać ze źródeł odnawialnych, a nie kopalnych (węgiel).

Powiększ

Drugą sprawą jest upływ czasu. Czas jest najlepszym nauczycielem, bo pozwala uczyć się na błędach – własnych i cudzych. W ciągu minionej dekady dowiedzieliśmy się m.in. że uprawa wierzby na cele biomasy jest nieefektywna. Równocześnie eksperymenty z topolą włoską pokazały, że odmiana ta nie sprawdza się w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Dopiero w ostatnich latach sięgnięto do doświadczeń naszych sąsiadów: Niemców i Czechów, bo zbliżone warunki na polach pozwalają sadzić ich odmiany topoli (mieszańcowe) i być spokojnym o rezultat. Prócz tego wiemy, że warto taką uprawę nawozić, bo – choć nawożenie nie jest konieczne – to znacząco poprawia plonowanie. Ostatnim elementem są maszyny do zbioru biomasy. Nie sposób porównywać rynku tego typu urządzeń 10 lat temu i dzisiaj, bo wówczas oferta była zerowa. Dziś takie maszyny są na rynku dostępne, zarówno renomowanych firm o skali światowej jak New Holland, jak i małych, rodzimych producentów.

Sens Zagajników Krótkiej Rotacji (ZKR) polega na tym, że uprawiamy w nim rośliny szybkorosnące (energetyczne). Jest to uprawa wieloletnia (2-9 lat). Klucz do efektywności ZKR polega na doborze takich gatunków i odmian roślin, które w takim czasie dają duże przyrosty masy.

Powiększ

Pytaniem, które zawsze zadajemy sobie, rozważając wprowadzenie określonej uprawy w swoim gospodarstwie jest: „czy to u mnie pójdzie” i „ile z tego będzie pieniążków”. Oczywiście, uprawa topoli na glebach klasy I czy II nie jest atrakcyjna, bo na tak dobrych ziemiach uprawia się gatunki bardziej wymagające. Jednak na ziemiach klasy V i VI zagajnik krótkiej rotacji jest prawdopodobnie jedyną opłacalną uprawą towarową. Topola na „szóstce” rośnie znakomicie, ważne jest jednak by w pierwszych miesiącach nie miała sucho oraz by cała plantacja nie znajdowała się na terenie podmokłym.

W Polsce jest w sumie około 10 tys. ha ZKR, w Niemczech – dziesięciokrotnie więcej. W tym roku na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej nasadzonych zostało ponad 100 ha nowych plantacji czeskiej topoli, a na Pomorzu Gdańskim powstało kilka małych plantacji pokazowych. Warto porównać te rośliny ze znanymi nam z Warmii zagajnikami krótkiej rotacji sadzonymi kilka lat temu, aby zobaczyć jaki nastąpił postęp.

Powiększ

Na uprawę zagajników topoli krótkiej rotacji można popatrzeć w perspektywie kilku innych gatunków. Dwie z najpopularniejszych u nas roślin – kukurydza i ziemniaki – nie są w ogóle gatunkami rodzimymi. Ba! Nie są nawet europejskie, bo obydwa sprowadzone zostały z Ameryki środkowej i południowej. Topola jest rośliną naszą, europejską, słowiańską, a za jej ojczyznę uznaje się Serbię. Przez to jest nam bliska.

Warto też popatrzeć na topolę przez analogię do rozwoju uprawy kukurydzy oraz soi. Pół wieku temu kukurydza była niszową, egzotyczną rośliną, uprawianą na niewielkim areale wyłącznie na południu Polski. Dziś uprawia się jej w naszym kraju milion hektarów. Dlaczego? Bo odkryto dla niej znakomite zastosowanie: jako pasza. Dziś niszową uprawą jest soja. Kilka lat temu uprawiano jej zaledwie kilkaset hektarów, a już dziś - kilka tysięcy ha. Jest to również świetna pasza, a do tego Unia Europejska proponuje za nią wyższe dopłaty, bo to roślina bobowata (wiążąca azot atmosferyczny). W przypadku topoli sytuacja wygląda analogicznie: przepisy o OZE stwarzają dla niej znakomite zastosowanie i rynek zbytu, a UE daje na nią zwiększone dopłaty (dopłata na zazielenienie, tzw. greening).

Powiększ

Czy te dwie nowinki powtórzą sukces kukurydzy? To pokaże czas. Skoro jednak większość gleb w naszym kraju, to „piątki” i „szóstki”, to dlaczegóżby nie spróbować topoli?

Wybory 2024

Promowane firmy

Wulkanizacja w Brusach

Wulkanizacja opon i wyważanie kół ul. Gdańska 3 89-632 Brusy

Usługi budowlane Brusy

Zakład Usług Remontowo -Budowlanych Nad Brdą 27 MĘCIKAŁ

Dodatek informacyjny

Historycznie

Pomorsko-Kaszubski Zespół Obywatelski Upamiętnienia 100. Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej cz.4

Powieksz

 

Zespół został powołany w roku 95-lecia zakończenia Wielkiej Wojny, a także by uczcić 100. rocznicę jej rozpoczęcia. Powstał on w Borowym Młynie na Kaszubach i przybrał nazwę:

„ Pomorsko – Kaszubski Zespół Obywatelski Upamiętnienia 100. Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej
( Pełczyce – Drawno – Kalisz Pomorski. – Czarne – Konarzyny – Karsin -Wiele – Borowy Młyn – Tuchola – Czersk)”.
Honorowy Patronat nad działalnością Zespołu objął
Jan Wyrowiński Wicemarszałek Senatu RP

 

Działalność Zespołu została zainaugurowano 6 czerwca 2013 r. spotkaniem rocznicowo-modlitewnym na cmentarzu jeńców wojennych – żołnierzy I wojny światowej w Czersku. a także w tym Więcej…

Cooltura

Piknik kościelny 2021

W parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Brusach (22.08.2021 r.) odbył się festyn parafialny. Pogoda w tym roku dopisała idealnie, atmosfera była rodzinna, było też

Więcej…

Przyrodniczo

Dzięcioły w naszych borach

Lars Svensson podaje, że jest ich jedenaście gatunków, wszystkie prócz osobliwego krętogłowa, wyspecjalizowane we wspinaniu się i wykuwaniu dziupli w pionowych pniach drzew.

Powiększ

W naszych borach najczęściej spotkać można dzięcioła dużego. Jest najbardziej wszechstronnym dzięciołem ze względu na pokarm. Zimą głównie żywi się nasionami wydłubywanymi z szyszek. Ponieważ niesienie sosnowej szyszki nie jest dla niego łatwym zadaniem, szybko znajduje miejsce, w którym będzie mógł ją unieruchomić i Więcej…

Religia

Podsumowanie EDK Dziemiany

Ta noc. niepodobna do innych nocy...

Ekstremalna  Droga Krzyżowa w Dziemianach na stałe wpisała się w kalendarz religijnych wydarzeń w naszym regionie. Po raz pierwszy uczestnicy ruszyli w trasy w

Więcej…

Sport

Triathlon w kaszubskim klimacie - Garmin Iron Triathlon Stężyca 2018!

W nadchodzącym sezonie triathloniści startujący w Garmin Iron Triathlon, będą mieli okazję już po raz czwarty rywalizować w pięknych, kaszubskich okolicznościach przyrody. Podczas tegorocznej edycji cyklu triathloniści zagoszczą w Stężycy, by ściągać się na doskonale przygotowanej trasie i poczuć specyficzny klimat, jaki oferuje malownicza Szwajcaria Kaszubska. Dla rywalizujących na dystansie 1/4 IM organizatorzy przygotowali pulę nagród wynoszącą

Więcej…

Infrastruktura

Blisko 200 milionów złotych na poprawę efektywności energetycznej

284 budynki użyteczności publicznej zmodernizowane energetycznie, zmniejszenie zużycia energii o blisko 70 milionów kilowatogodzin rocznie to efekt realizacji  w ciągu najbliższych kilku lat 20 projektów, które otrzymają wsparcie unijne w wysokości 194,83 mln zł na poprawę efektywności energetycznej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na liście 20 beneficjentów znajdują się: Diecezja Pelplińska, Fundacja Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Wróć", Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Więź", powiaty - lęborski, starogardzki, chojnicki, gminy: Kościerzyna, Słupsk, Krynica Morska, Łeba, Malbork, Skarszewy, Bytów, Stężyca, Nowa Karczma, Czarne, Tuchomie, Kępice, Miastko i Krokowa. Uroczyste podpisanie umów  przez marszałków: Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego odbędzie się we

Więcej…

Inne

Dzieci czy fale imigrantów?

W ostatnim czasie media regularnie przywołują dramatyczne dane dotyczące dzietności w Polsce. W zeszłym roku liczba urodzonych dzieci spadła do poziomu 300 000, co stanowiło wynik najniższy od

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from