panorama-maj-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przez Polskę w ostatnim czasie przetaczają się liczne protesty rolników przeciw narzucaniu przez rządzących (niezależnie z jakiej strony) dziwnych regulacji mających zmienić fundamentalne normy społeczne w różnych dziedzinach życia. Przeciw takim właśnie niebezpiecznie forsowanym regulacją wyszli zaprotestować również rolnicy z naszej gminy. Protest odbył się 20 marca 2024 r. w Zalesiu, gdzie

ruch był wstrzymywany na 20 minut co pozwalało delikatnie zwrócić uwagę społeczeństwu na nadchodzące zagrożenie. Analizując sytuację w przestrzeni medialnej i odfiltrowując propagandowy zachwyt nad celami "Zielonego ładu" wyłania się trochę inna perspektywa.

W zakresie samego rolnictwa:

 

 

Utrata tradycji i dziedzictwa kulturowego: Likwidacja rolnictwa może prowadzić do utraty tradycji i dziedzictwa kulturowego związanych z wiejskim życiem i pracą na roli. Osoby rozumiejące zagrożenie mogą obawiać się, że zanikanie rolnictwa będzie miało negatywny wpływ na społeczności wiejskie i przyczyni się do erozji lokalnych tożsamości.


    Zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego: Likwidacja rolnictwa w UE może zwiększyć zależność od importu żywności z innych regionów świata. Osoby rozumiejące obecną sytuację mogą zauważać, że taki scenariusz niesie ze sobą ryzyko w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie w kontekście globalnych kryzysów, takich jak zmiany klimatu czy niestabilność geopolityczna.


    Utrata zrównoważonego zarządzania krajobrazem: Rolnictwo pełni istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu i zachowaniu różnorodności biologicznej. Osoby rozumiejące zagrożenie mogą obawiać się, że likwidacja rolnictwa przyczyni się do degradacji środowiska naturalnego, utraty siedlisk dla dzikich zwierząt i roślin oraz pogorszenia jakości gleby i wód.


    Negatywne skutki społeczne: Likwidacja rolnictwa może prowadzić do masowych migracji ludności wiejskiej do miast, co może powodować problemy społeczne, takie jak bezrobocie, wykluczenie społeczne i napięcia społeczne. Osoby rozumiejące obecną sytuację mogą zauważać, że taki scenariusz może być szkodliwy dla równowagi społecznej i ekonomicznej.


    Straty ekonomiczne dla lokalnych gospodarek: Rolnictwo stanowi istotny sektor gospodarczy dla wielu regionów UE, szczególnie tych wiejskich. Likwidacja rolnictwa może prowadzić do znaczących strat ekonomicznych dla lokalnych gospodarek, które są w dużej mierze uzależnione od działalności rolniczej. Osoby rozumiejące zagrożenie mogą obawiać się, że likwidacja rolnictwa pogłębi różnice ekonomiczne między regionami i doprowadzi do destabilizacji lokalnych rynków pracy.

W zakresie bardziej ogólnym:

  Koszty i utrata konkurencyjności: Ludzie rozumiejący zagrożenie mogą twierdzić, że wprowadzenie ścisłych norm ekologicznych i ograniczeń może zwiększyć koszty produkcji dla przedsiębiorstw, co z kolei może prowadzić do utraty konkurencyjności na rynkach światowych. Obawiają się, że europejskie firmy będą miały trudności z konkurowaniem z konkurentami spoza Unii Europejskiej, którzy nie są zobowiązani do przestrzegania tak rygorystycznych norm ekologicznych.

   

Zmniejszenie miejsc pracy: Istnieje obawa, że nadmierne restrykcje dotyczące środowiska mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji w niektórych sektorach przemysłu, co z kolei może skutkować redukcją miejsc pracy.


    Utrudnienie rozwoju gospodarczego: Osoby rozumiejące obecną sytuację mogą argumentować, że zbyt rygorystyczne regulacje środowiskowe mogą hamować innowacje i rozwój gospodarczy, ograniczając elastyczność przedsiębiorstw i powstrzymując je przed inwestycjami w nowe technologie.


    Nierówności społeczne: Istnieje również obawa, że koszty związane z przestrzeganiem norm ekologicznych mogą być nierówno rozłożone, co może prowadzić do zwiększenia nierówności społecznych. Niektórzy mogą obawiać się, że osoby o niższych dochodach mogą ponosić większy ciężar finansowy związany z wprowadzaniem środków mających na celu ochronę środowiska.


    Ograniczenie suwerenności państwowej: Ludzie rozumiejący zagrożenie mogą się obawiać, że zielony ład w postaci ścisłych norm i regulacji środowiskowych może prowadzić do ograniczenia suwerenności państwowej, poprzez narzucanie jednolitych standardów na szczeblu unijnym.


    Brak efektywności działań: Osoby rozumiejące obecną sytuację mogą kwestionować efektywność działań podejmowanych w ramach "zielonego ładu", sugerując, że koszty wprowadzenia środków ochrony środowiska mogą być wyższe niż potencjalne korzyści dla przyrody i klimatu.

A jeśli zapytamy co na ten temat sądzą mieszkańcy Zalesia:

Wybory 2024

Promowane firmy

Wulkanizacja w Brusach

Wulkanizacja opon i wyważanie kół ul. Gdańska 3 89-632 Brusy

Usługi budowlane Brusy

Zakład Usług Remontowo -Budowlanych Nad Brdą 27 MĘCIKAŁ

Dodatek informacyjny

Historycznie

Krojanty - Pancerni 39

Powiększ

Podczas obchodów 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Krojantach gościnnie pojawiło się stowarzyszenie "Pancerni 39". Utworzyli oni swój obóz historyczny niedaleko pola Więcej…

Cooltura

Pastorałka Gòdowéch Swiãt na rok 2011

Powyżej pastorałka "Wesołych Świąt" w wersji kaszubskojęzycznej "Gòdowéch Swiãt"

 

Która wersja jest ciekawsza? Czekamy na komentarze.

Zespół spoko kleszcza poszukuje wokalisty śpiewającego po kaszubsku (kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zaloguj się, aby przeczytać całość

Przyrodniczo

Zimowy spacer do Cygana

Dzisiaj wybrałem się na spacer do Cygana, tzn. nad jezioro Ostrowite w Parku Narodowym Bory Tucholskie, a w zasadzie nad koniec jeziora z którego wypływa Struga Siedmiu Jezior. Spacer planowany, ale pogoda trochę zawiodła. Liczyłem na więcej śniegu na drzewach. Niestety ciepła noc i poranek spowodowały, że Więcej…

Religia

Wielkanoc w Tanzanii na misji katolickiej

 

Sport

IX Zaborskim Turnieju Petanque

Powiększ

Petanque (28 czerwiec 2015 r.) rozgrywany na stadionie w Brusach Więcej…

Infrastruktura

Punkt Mobilny w Brusach "Pomorskie w Unii" w kwietniu 2013

Powiększ

Sieć Informacji Funduszy Europejskich "Pomorskie w Unii" zaprasza na bezpłatne konsultacje dotyczące możliwości pozyskania funduszy europejskich, które odbędą się 2.04.2013 r. w Więcej…

Inne

Zebranie wyborcze osiedla nr 2 w Brusach

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from