panorama-maj-04

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W najbliższą niedzielę ( 21 maja ) w Łubianie koło Kościerzyny odbędzie się festyn rodzinno-historyczny połączony z gminnymi obchodami Dnia Dziecka oraz turniejem sołectw. 
W programie m.in. turniej piłki nożnej, rajd pieszy po Łubianie, bieg żołnierzy wyklętych oraz liczne konkursy z nagrodami i teleturnieje dla najmłodszych. Rodziny uczestniczyć będą mogły w grach i obejrzeć występy artystyczne a dzieciom na pewno wiele radości i zabawy sprawią zjeżdzalnie i duże zamki dmuchane. Organizatorzy zapewniają poczęstunek dla uczestników festynu. 
Historyczną część festynu stanowić będą dwie rekonstrukcje walk partyzanckich z okresu II Wojny Światowej - z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych - w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Historia i Pamięć" z Tucholi oraz Stowarzyszenia „CIS" z Męcikałua oraz przy wsparciu rekonstruktorów ze Złotowa oraz z Bydgoszczy. 
Pierwsza rekonstrukcja będzie obrazem walki jaka rozegrała się 21 i 22 marca 1944 roku nieopodal Chojnic pod wsią Męcikał, gdzie mieściła się komenda powiatowa struktur konspiracyjnych „Gryfa Pomorskiego". 
Druga zaś rekonstrukcja to przypomnienie o przypadającej już niebawem 73 rocznicy boju połączonych oddziałów leśnych „Gryfa Pomorskiego" i AK, toczących śmiertelną walkę w niemieckim okrążeniu 26 maja 1944 roku. 

Krótki rys historyczny

 
Rekonstrukcja I

 
Nieopodal Chojnic w lesie obok wsi Męcikał znajdował się leśny bunkier noszący konspiracyjny kryptonim „Zielony Pałac" a partyzancki oddział tam przebywający nosił nazwę „CIS". 21 marca 1944 roku z powodu denuncjacji został on otoczony przez znaczne siły niemieckie. Zacięta walka obronna trwała do godzin porannych następnego dnia. Niemcy według różnych żródeł stracili w niej od 13 do 17 zabitych. Z 9 polskich partyzantów tylko 2 udało się wyrwać z okrążenia, które składało się z podwójnego pierścienia – 7 pozostałych ( w większości młodych chłopców ) walczyło do końca.....

 
Rekonstrukcja II

 
26 maja 1944 roku zostają zaskoczeni w leśnych schronach pod Łubianą oddziały partyzanckie AK i Gryfa Pomorskiego, będące w łącznej sile około 45 ludzi przez ponad 300 osobową niemiecką obławę. Załogi dwóch schronów odpierają niemieckie natarcie, po czym same kontratakują starając się przełamać linie okrążenia i wydostać się z pułapki. Załoga pierwszego zaatakowanego przez Niemców bunkra w ginie w całości. Pozostałe oddziały polskie uderzając wielokrotnie ( walka trwała cały dzień ) wydostają się z okrążenia tracąc ( według różnych żródeł ) od 7 do 15 zabitych. Straty niemieckie sięgają aż 26 zabitych i bardzo wielu rannych.

Logowanie