panorama-maj-00

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krzyż czynu frontowego 1i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-1945

"... dając wyraz szczególnego uznania za upowszechnianie czynów bohaterstwa i ofiarności polskiego żołnierza, przejawionych w walkach frontowych z niemieckim agresorem w latach II Wojny Światowej, a także za głoszenie prawdy o wkładzie 1 i 2  Armii Wojska Polskiego w dzieło wywalczenia niepodległości Polski i odzyskania historycznych Zachodnich i Północnych Ziem Piastowskich..."

ppłk Henryk Karpiński podczas prelekcji historycznej
ppłk Henryk Karpiński podczas prelekcji historycznej


Te słowa ujęte na dokumencie podpisanym w Warszawie dnia 27 stycznia 2017 roku - w siedzibie głównej Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więżniów Politycznych - wielośrodowiskowa i największa w tej chwili w Polsce organizacja kombatancka - zostały odczytane podczas uroczystości udekorowania 8 członków Stowarzyszenia "CIS" - KRZYŻAMI CZYNU FRONTOWEGO 1 i 2 ARMII WOJSKA POLSKIEGO.

Arnold Kozłowski SH Erika - Poznań


Odznaczenia otrzymali:
- Wojciech Derewiecki - Męcikał
- Adama Sito - Lubnia
- Arnold Kozłowski - Poznań (SH Erika)
- Tomasz Mankiewicz - Brusy
- Daniel Przydryga - Chojnice
- Kamila Cupa -Chojnice
- Arkadiusz Kubczak - Lotyń
- Sławomir Sawicki - Chojnice
- Jan Orlikowski - Mylof

Stosowne dokumenty podpisali - Prezes Zarządu Głównego ZK RP i BWP Płk dr hab. Ryszard Sobierajski oraz Przewodniczący Komitetu Odznaki Kmdr dypl. Henryk Kalinowski.

Adam Sito - Stowarzyszenie CIS


Odznaczenia zostały wręczone 8 lutego w Brusach a dekoracji wyróżnionych dokonał specjalnie tego dnia przybyły z Gdyni ppłk Henryk Karpiński, w dekoracji zaś asystował z ramienia Związku Piłsudczyków - mjr Tomasz Kocent. Przed wręczeniem odznaczeń ppłk Karpiński wygłosił odczyt i skrótowy referat historyczny o szlaku bojowym i walkach żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego.

Po wręczeniu odznaczeń


Choć Stowarzyszenie Miłośników Historii TOW Gryf Pomorski "CIS" z Mecikała - jak sama nazwa wskazuje -  statutowo zajmuje się nade wszystko upamiętnianiem walk oddziałów partyzanckich o polskość ziem pomorskich, to każdy przejaw pamięci o krwi żołnierza polskiego przelanej dla wolnej i samostanowiącej o sobie Rzeczypospolitej jest bliski wszystkim jej członkom.
Stąd też właśnie bierze się duże zaangażowanie w rozpowszechnianie wiedzy historycznej oraz krzewienie postaw narodowych oraz pamięci o boju żołnierza polskiego ( niezależnie w jakie strony świata zagnała go zawierucha wojenna ) -  co przez odpowiednie organizacje i instytucje zostało dostrzeżone i tym zaszczytnym odznaczeniem  docenione.

Uhonorowani odznaczeniem
Kamila Cupa - stowarzyszeni Cis - podczas dekoracji
Wojciech Derewiecki - prezes stowarzyszenia CIS
Joomla! Hosting from