panorama-grudzien-02
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zakończyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata. W niedzielny wieczór na ulicach Brus dźwięki muzyki różnorodnych grup etnicznych przeplatały się z odgłosami wielu języków świata. Wszystko upiększone było wielobarwnymi strojami i niesamowicie efektownymi układami choreograficznymi.

Uroczyste podsumowanie festiwalu rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Brusach, w której uczestniczyli reprezentanci zespołów folklorystycznych biorących udział w Kaszubskich Spotkaniach z Folklorem Świata. Po mszy nastąpił przemarsz wszystkich zespołów na stadion, gdzie czekała scena przygotowana na finałowy koncert.

Na początku koncertu reprezentant polskiej sekcji CIOFF, Gerard Nowak,  na ręce Anny Orlikowskiej, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach – głównego organizatora festiwalu- przekazał Certyfikat CIOFF.  Po tym nastąpiło przywitanie delegacji wszystkich zespołów oraz przekazanie im pamiątkowych upominków przez burmistrza Brus, Witolda Ossowskiego oraz dyrektor Annę Orlikowską.

Po oficjalnym rozpoczęciu koncertu, któremu towarzyszyło przemówienie burmistrza Brus, nastąpiły prezentacje wszystkich zespołów folklorystycznych. Na początku wystąpiły dzieci reprezentujące kaszubski folklor naszej małej ojczyzny z zespołów Purtki, Dzotci, Gwiżdże, Kaszuby z Chojnic, KościerzynaBławatki oraz starszy zespół  - Kaszuby z Wiela. Po tym nastąpił blok pięknych tańców z innych regionów Polski prezentowanych przez zespoły Krëbane, Szczecinianie oraz Istebna. Następnie publiczność miała przyjemność obejrzeć niezwykle efektowne układy choreograficzne w wykonaniu gości z zagranicy: Kaltersia z Albanii, Kud Sava Jeremic Razanj z Serbii, Elenco Artistico Perú Multicolor z Peru,  Jugnu Bhangra Group z Indii, Nur z Izraela i Raices de Colombia z Kolumbii.

Istotnym punktem koncertu był wspólny występ reprezentantów wszystkich zespołów. Wokaliści poszczególnych grup we własnych językach zaśpiewali kaszubską piosenkę „Za co Maćku”. Podgrywała im międzynarodowa kapela, którą dyrygował reżyser koncertu, Marian Wiśniewski. W rytm tej samej pieśni tancerze z zespołu Krëbane wraz z partnerami z zespołów zagranicznych wykonali efektowny taniec, którego choreografem był Wojciech Chylewski.

Zwieńczeniem koncertu był taniec flagowy z towarzyszeniem pokazu Teatru Ognia z Konarzyn oraz przepiękny pokaz fajerwerków.

Koncert prowadziła Anna Cuppa-Dziemińska wraz z Alicją Frymark.

Sponsorami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata 2015 byli:

- Krzysztof Majer -  IMPERIAL

- Justyna Głód -  ALLADYN

- Maria Gierszewska GASTRONOMIA

- Bank Spółdzielczy w Koronowie Oddział Brusy

- Evra Fish

- Husqvarna

- Best – Meble

- Kawiarnia Słodko - Gorzka

- Marek Osowski - El Pilar

- Wieccy Ogrodnictwo

- Marek Pestka - Dobry Dach

- GS   Samopomoc Chłopska

- Rafał Kierzk  - Twój Dom

- Roman Słomiński – Materiały Budowlane

- Beata Zblewska -  Transport

- Alicja Kantrzonka -  Eko Rach

-  Moto Gawin

- Pelowski Transport Spedycja

- Telewizja Polska

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Sponsorów!

Joomla! Hosting from